Dlaczego nasz organizm potrzebuje snu?

dlaczego potrzebujemy snu zdrowy sen kondycja fizyczna sen
Dlaczego nasz organizm potrzebuje snu?

Sen jest jedną z głównych potrzeb fizjologicznych człowieka. Dlaczego odgrywa on tak istotną rolę? Dowiedz się, dlaczego nasz organizm potrzebuje snu!

Wszyscy zgodzimy się z tym, że sen to jedna z głównych potrzeb naszego organizmu. Nie jest to coś, co możemy bagatelizować lub zaniedbywać. Dlaczego tak jest? Dowiedz się, z jakiego powodu nasz organizm tak bardzo potrzebuje snu.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje snu?

O istocie snu świadczy fakt, że bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie żyć. Wpływa on bowiem na wiele różnych procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Mowa między innymi o procesie regeneracji. Kiedy śpimy, jest to szansa dla naszego organizmu do tego, aby naładować baterie. Odpoczywa i zbiera on siły na następny dzień. Oprócz tego następuje odnowa tkanek i narządów. Z tego względu to, ile śpimy, może wpłynąć na stan naszej odporności i rozwój. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które są w trakcie okresu dojrzewania. Potrzebują snu, aby ich ciała mogły się prawidłowo rozwijać.

Sen to istotny czas również dla naszego umysłu. To wtedy odbywa się przetwarzanie informacji. Mózg zaznajamia się z wiadomościami i je selekcjonuje. Wybiera, które są warte zachowania, a które nie. Dlatego właśnie jakościowy sen może oddziaływać na to, jak się uczymy i zapamiętujemy. Jego brak za to oddziałuje negatywnie na naszą pamięć i uniemożliwia skutecznie poznawanie i zapamiętywanie różnych treści.

Ilość snu jest też odpowiedzialna za nasze samopoczucie. Gdy regularnie się wysypiamy, czujemy się wypoczęci i zadowoleni. Niedobór snu z kolei owocuje pogorszonym nastrojem, huśtawkami nastrojów i zwiększoną drażliwością.

Ile godzin spać?

Wiemy już, jak ogromne znaczenie posiada sen. Możemy jednak zastanawiać się, ile tak naprawdę snu potrzebujemy. Jaka ilość zapewni nam pozytywne efekty? U wszystkich jest to kwestia indywidualna. Zależy ona od naszego wieku, potrzeb oraz stylu życia. Więcej snu będzie wskazane szczególnie dla najmłodszych, którzy wciąż rosną. U dorosłych ta liczba normuje się na poziomie około 7/8 godzin. Wraz z wiekiem może się jednak zmniejszyć. Obserwuje się, że seniorom wystarczy nawet 6/7 godzin snu. Pamiętajmy, aby znacząco nie przekraczać tych granic. 2 czy 3 godziny snu dziennie również na pewno nie zapewnią nam odpowiedniego wypoczynku. Jeśli musimy budzić się wcześnie, postarajmy się też wcześniej położyć, aby mieć pewność, że będziemy mieli odpowiednio dużo czasu na sen.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Jeśli nie chcemy poznać negatywnych skutków niewysypiania się, powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednią ilość snu, ale też o otoczenie, w którym śpimy. Okazuje się, że ma ono ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Szczególnie zwróćmy uwagę na materac, jako że to on jest odpowiedzialny za podtrzymanie naszego ciała. Powinien być on odpowiednio dopasowany i solidny. Nie zapominajmy o innych artykułach sypialnianych, takich jak na przykład poduszki. Dobrze, aby były one wykonane z jakościowych, naturalnych materiałów, które zapewnią nam wysoką wygodę.

Czas, w którym śpimy, jest kluczowy dla naszego organizmu. Nie postrzegajmy go jak coś nieproduktywnego. To w końcu wtedy zachodzi tak wiele istotnych procesów – między innymi regenerujemy się, a nasz mózg przetwarza informacje i je selekcjonuje.