Higiena snu - na czym polega?

higiena snu sen
Higiena snu - na czym polega?

Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Dlaczego warto dbać o higienę snu i czym ona właściwie jest? Czy warto spać regularnie i kupić ochraniacz na materac?

W dzisiejszym zabieganym świecie sen jest często zaniedbywanym aspektem codziennego funkcjonowania. Jest to jednak kluczowa potrzeba każdego człowieka! Brak odpowiednich ilości snu może bardzo szybko odbić się na ogólnym stanie zdrowia. Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość nocnego wypoczynku jest higiena snu. Co tak naprawdę oznacza ten termin?

Czym jest higiena snu?

Higiena snu to termin, który można rozumieć dwojako. W pierwszym znaczeniu, jest on tożsamy z higieną sypialnianą. Są to zasady utrzymywania czystości w sypialni. Higiena panująca w łóżku jest podstawą zdrowego snu, a dbanie o nią jest szczególnie ważne dla alergików i właścicieli zwierząt.

Z kolei drugie rozumienie terminu higiena snu wiąże się ze zdrowymi nawykami, które ułatwiają wysypianie się i zwiększają efektywność nocnego wypoczynku. Jest to temat coraz częściej poruszany w mediach. Ważne jest bowiem dążenie do zwiększenia społecznej świadomości na temat tego, jak ważny w życiu każdego człowieka jest sen.

Jak utrzymać czystość w sypialni?

Pierwszym krokiem, który może znacznie ułatwić dbanie o higienę panującą w sypialni, jest przemyślane zaaranżowanie wnętrza. Zbędna ilość przedmiotów sprawia, że gromadzi się kurz. Poduszka i kołdra, której nie można wyprać - stanowi siedlisko bakterii i roztoczy kurzu. Sypialnię warto umeblować minimalistycznie, a wszelkie akcesoria sypialniane powinny być wysokiej jakości. Najwięcej trudności z reguły przysparza materac. Jeśli nie posiada on zamka, który pozwalałby na zdjęcie zewnętrznego pokrowca i wrzucenie go do pralki, warto zainwestować w ochraniacz na łóżko. Będzie można regularnie go czyścić, a wnętrze materaca nie będzie się brudziło. Ochraniacz na materac jest doskonałym wyborem m.in. dla alergików, właścicieli zwierząt i rodziców posiadających małe dzieci. To właśnie w tych sytuacjach higiena ma największe znaczenie. Warto wziąć pod uwagę to, że aby ten element wyposażenia rzeczywiście spełniał swoje zadanie - powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Warto więc wybrać produkt z oferty renomowanej marki, taki jak ochraniacz Curem.

Podstawowe zasady higieny snu

Równie ważny jest drugi aspekt związany z rozumieniem terminu higiena snu. Zdrowe zwyczaje sypialniane w ogromnym stopniu wpływają na jakość życia! Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • regularne godziny snu – kładzenie się do łóżka i wstawanie o jednakowej porze to podstawa! Tylko w ten sposób można skutecznie uregulować pracę zegara biologicznego;
  • odpowiednie oświetlenie - w każdej sypialni powinny się znaleźć rolety, a żarówki muszą mieć ciepłą barwę. Wszystko to wpływa bowiem na wydzielanie melatoniny, która jest hormonem odpowiedzialnym za odczuwanie senności;
  • rezygnacja z urządzeń elektronicznych w sypialni - zdrowy sen zapewnia też spędzanie czasu w łóżku bez narażenia na kontakt ze światłem niebieskim, zakłócającym rytm dobowy;
  • wyciszające wieczorne rytuały - gorąca kąpiel, relaksująca rutyna pielęgnacyjna, czy słuchanie ulubionej muzyki to idealny sposób na przejście w stan relaksu.

Higiena snu jest niezwykle ważna. Wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie. Warto dobrze zaplanować swoją wieczorną rutynę, a także dbać o higienę panującą w sypialni.