Jak dbać o kręgosłup? Poznaj 5 skutecznych sposobów!

holistyczne podejście do snu kondycja fizyczna sen
Jak dbać o kręgosłup? Poznaj 5 skutecznych sposobów!

Aby cały czas utrzymywać kręgosłup w dobrej formie, należy dbać o niego codziennie. Nawet najmniejsza zmiana w rutynie całego dnia może spowodować ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. dyskopatycznych. Jakie są najkorzystniejsze sposoby na zdrowy kręgosłup?

1. Prawidłowo dobrany materac

Aż jedną trzecią swojego życia przeznaczamy na sen. Jego jakość wpływa między innymi na nastrój i regenerację organizmu. Dobrze dobrany materac powinien pozwolić odprężyć się i zrelaksować. Warto pamiętać, że źle dobrana twardość podłoża powoduje zwiększone napięcie mięśni, co z kolei może wpływać na zwiększeniu bólu kręgosłupa. Wybierając materac do swojej sypialni opłaca się skierować uwagę na materace posiadające 7 stref twardości. Taka budowa umożliwia efektywne podparcie niemal wszystkich punktów sylwetki (głowa, lędźwia, biodra, uda, łydki, stopy), co pozwala na idealne dopasowanie się do indywidualnych kształtów ciała każdego użytkownika dając niesamowite uczucie relaksu i odprężenia. Materace ze strefami twardości świetnie nadają się jako wkłady do łóżek dla osób, które cenią sobie wysoki komfort wypoczynku. Oczywiście, najnowszy flagowy model materaca Curem .log oprócz siedmiu stref twardości, został wyposażony w nowoczesne i elastyczne pianki Fusion, Visco i Serene, zapewniając tym samym najwyższy komfort snu dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki temu zastosowaniu bez problemu można przyjąć wygodną dla siebie pozycję, która jednocześnie będzie odpowiadającą kręgom. Co istotne, model Curem .log posiada Certyfikat Szwajcarskiego Instytutu AEH, co zapewnia o jego wysokiej jakości.

2. Dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa

Oprócz materaca kluczową rolę odgrywa poduszka. Odpowiednie podparcie głowy i ramion jest jednym z kluczowych elementów zapewniających zdrowy regeneracyjny sen. Dzięki właściwemu podparciu można uniknąć nieprzyjemnych bólów. Głowa nie powinna być ani za bardzo odchylona do tyłu, ani za bardzo pochylona w przód. Wybierając poduszkę warto skierować swój wzrok w kierunku poduszek zapewniających ergonomiczne ułożenie szkieletu i utrzymania głowy w naturalnej anatomicznej pozycji. Wykorzystana w modelach .relax i .ergo L – pianka Curefeel, idealnie spełnia te zadania, bowiem doskonale dopasowuje się do kształtów, zapewniając podparcie bez ucisku. Dodatkowo, dzięki optymalnej wentylacji ogranicza pocenie się, pozwala swobodnie oddychać, zapewniając tym samym spokojny sen.

3. Regularna aktywność fizyczna

Co ma regularna aktywność fizyczna do prawidłowej pozycji kręgosłupa? To właśnie ona pozwala zachować stosowną wagę, przez co postawa nie będzie zbyt mocno obciążona. Jeżeli nie możesz zdecydować się na trening, wystarczające może być nawet zrobienie wymaganej liczby kroków w ciągu dnia. W tym momencie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które w tym pomagają - występują one również jako darmowe aplikacje w telefonie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się zrobienie 8 tysięcy kroków każdego dnia. Warto wiedzieć, że aktywność poniżej 3 tysięcy kroków dziennie odnotowywana jest jako bezruch. Kolejną ważną aktywnością jest bieganie – to podczas tego wysiłku utrzymuje się poprawną postawę kręgosłupa – plecy są wyprostowane, a głowa lekko uniesiona do góry. Jednym z najbardziej rekomendowanych sposobów pielęgnacji kręgosłupa jest również basen - to doskonała rehabilitacja i odciążenie kręgosłupa. Podczas przebywania w wodzie rozluźniają się mięśnie, przez co ucisk na przestrzenie międzykręgowe może się znacząco zmniejszyć. Oprócz pływania, na basenie można wykonywać wiele ćwiczeń leczniczych zalecanych przez fizjoterapeutów, m.in. leżenie na brzuchu, co odciąża odcinek lędźwiowy lub leżenie na plecach z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi przed siebie.

4. Prawidłowa postawa w ciągu dnia

W dbaniu o kręgosłup najważniejsza jest codzienna rutyna. Opłaca się zatem przyswoić kilka cennych wskazówek, które mogą okazać się pomocne. Wielu ludzi większość swojego dnia spędza przed komputerem. Warto zadbać o odpowiednią odległość głowy od monitora tak, aby odcinek szyjny kręgosłupa był ciągle wyprostowany. Złe ustawienie urządzenia może spowodować przesilenie górnej części szkieletu, co może skutkować bólem i poważnymi zmianami pomiędzy kręgami. Co jakiś czas zaleca się także wstawać od biurka, aby porozciągać mięśnie, które przez cały czas są spięte. Równie cenną wskazówką mogą być zalecenia co do wstawania. Rano zazwyczaj każdy działa w pośpiechu, bardzo często to budzik wyrywa nas z łóżka na proste nogi. Aby nie uszkodzić w ten sposób kręgosłupa kluczowe jest, aby wstawać przez tzw. ramię. Należy się przeturlać i podeprzeć. Nie wolno zrywać się od razu do pionu bez podparcia - obciąża to odcinek lędźwiowy, co może wpłynąć na obniżenie przestrzeni międzykręgowej. Najtrudniejsze do samokontroli jest ułożenie ciała podczas kichania. Zaleca się odchylić plecy do tyłu przy jednoczesnym zgięciu kolan. Nawyk ten zapobiega gwałtownym i niekontrolowanym zagięciom, co zagraża szczególnie dolnemu odcinkowi kręgosłupa.

5. Redukcja stresu

Dbając o kręgosłup warto zatroszczyć się o każdy element naszego życia. Kondycja psychiczna niesamowicie rezonuje z kondycją fizyczną. Popularne napięciowe bóle głowy spowodowane są najczęściej za dużym stresem. To samo dzieje się z naszym kręgosłupem – zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych może spowodować jego spięcie. Od czasu do czasu należy pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Może być to na przykład gorąca kąpiel rozluźniająca mięśnie, masaż relaksacyjny lub medyczny. Każda forma odpoczynku, która pozytywnie wpływa na kręgosłup będzie odpowiednia.

Dzięki holistycznemu podejściu do zdrowia można osiągnąć znaczącą poprawę jakości życia. Wszystkie sposoby na zdrowy kręgosłup mogą zadziałać, jeżeli będą stosowane jednocześnie. Regularna aktywność fizyczna czy odpowiednie ułożenie kręgosłupa w trakcie snu są tak samo ważne, jak właściwa postawa w ciągu dnia i redukcja stresu.