Jak zachować ciepło w zimne noce?
Obawiasz się nadejścia pierwszych zimnych nocy? Dowiedz się, w jaki sposób możesz zachować ciepło w swojej sypialni i jakie akcesoria mogą być przydatne!
Chłodne, zimowe noce już niedługo będą naszym stałym towarzyszem. Pierwsze pytanie, jakie się pojawia to: jak w ich czasie zapewnić sobie komfort termiczny? Gdy temperatura spada nawet poniżej zera, zachowanie ciepła staje się priorytetem, aby móc cieszyć się komfortowym i zdrowym wypoczynkiem. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do zimnych nocy, utrzymując właściwą regenerację i dobre samopoczucie?
Jak zachować komfort termiczny w sypialni?
Zakłada się, że najlepsza temperatura do spania wynosi 18-20 stopni Celsjusza. Aby ją uzyskać, mieszkanie powinno być dobrze odizolowane, ale też ocieplone od wewnątrz. Przed każdym sezonem grzewczym obowiązkowo należy sprawdzić grzejniki, zwłaszcza te w sypialni. Jeśli są one starsze, istnieje możliwość, że nie będą działały już tak wydajnie, a to oznacza problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Oprócz tego warto upewnić się co do szczelności okien. Nowoczesne modele są odporne na przeciągi i posiadają “tryb zimowy”, zapewniając nam komfort termiczny. O dziwo, dobrym rozwiązaniem może być też zaopatrzenie się w dywany - zwiększają one izolację i zapobiegają utracie ciepła. Równie skutecznym wyborem będą ciężkie zasłony - zasłonięte w nocy utrzymują temperaturę, a odsłonięte w ciągu dnia pozwalają słońcu ogrzać pomieszczenie. Aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne, okna powinniśmy z powrotem zasłaniać około godziny 16. Tak proste triki mogą zmniejszyć straty ciepła nawet o 25%.
Zaopatrz się w dodatkowe koce
Choć jest to dość oczywiste, nadal warto wspomnieć, że ciepłe, miękkie koce to skuteczny sposób na zachowanie ciepła w zimowe wieczory. Kładąc się do łóżka, istotne jest, aby położyć je zarówno pod sobą, jak i nad sobą, razem z odpowiednio grubą kołdrą. Koc jest też przydatny, gdy lubimy spędzać czas na kanapie, a chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, np. w ciągu dnia. Z pewnością świetnym rozwiązaniem są koce elektryczne, które umożliwiają regulację temperatury (należy jednak zauważyć, że ta metoda będzie kosztowniejsza). Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości tekstylia, np. bawełnę czy wełnę. Koce z poliestru, choć tańsze, nigdy nie będą w stanie zapewnić nam ciepła.
Termofor - klasyczne rozwiązanie na zimno
Doskonałym, dodatkowym źródłem ciepła może być też termofor - koniecznie z miękkim, aksamitnym pokrowcem. Wystarczy wypełnić jego wnętrze gorącą wodą, aby zachować komfort cieplny przez całą noc. Termofor umieszczamy w łóżku, najlepiej w pobliżu stóp, które są najbardziej narażone na wychłodzenie. Tego typu gadżet może też ogrzewać wybrane części ciała. Wyposażony w miękki pokrowiec śmiało można przytulać w czasie snu, aby odczuć prawdziwą błogość i cieszyć się komfortowym wypoczynkiem. Termofor jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, które utrzymuje ciepło wody przez całą noc.
Zimne noce to prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy są wrażliwi na chłód i potrzebują odpowiedniej temperatury, aby zapewnić sobie spokojny sen. Dlatego też ważne jest właściwe i skrupulatne przygotowanie do tego okresu. Warto nie tylko sprawdzić stan grzejników, ale także szczelność okien czy wyposażyć się w dodatkowe koce utrzymujące ciepło.