Paraliż senny - przyczyny i objawy?
Odkryj tajemnice paraliżu sennego! W tym artykule dowiesz się, co powoduje to nieprzyjemne i straszne zjawisko oraz jakie są jego charakterystyczne objawy.
Na co dzień wielu z nas zmaga się z różnymi zaburzeniami snu, które skutecznie obniżają jakość naszego wypoczynku. Najczęściej jest to bezsenność, lecz niekiedy mamy do czynienia także z paraliżem sennym. Większość opisuje go jako przerażające i nieprzyjemne doświadczenie budzące ogromny lęk. Choć nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, to jego występowanie może budzić u nas wątpliwości. W tym artykule poznasz zatem przyczyny i objawy paraliżu sennego.
Czym jest paraliż senny?
Paraliż senny to zaburzenie snu, które polega na porażeniu mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. W trakcie jego występowania nie możemy zatem poruszać własnym ciałem (z wyłączeniem mięśni oddechowych i gałek ocznych). Stan ten ma nas uchronić przed niekontrolowanymi ruchami, którymi moglibyśmy zrobić sobie lub komuś krzywdę. O paraliżu mówimy natomiast, gdy bezwład ciała ma miejsce w niewłaściwym momencie, najczęściej podczas zasypiania lub przy przechodzeniu ze snu do stanu czuwania.
Przyczyny paraliżu sennego
Niestety nie da się wskazać na bezpośrednią przyczynę paraliżu sennego. Wiadome jest jedynie tyle, że w jego przypadku osoba budzi się lub przebudza częściowo, a mięśnie nadal pozostają zrelaksowane, co prowadzi właśnie do wrażenia paraliżu. Można jednak wskazać na pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko doświadczania paraliżu sennego. Jest to przede wszystkim niestabilny harmonogram snu. Nieregularne godziny wypoczynku często zakłócają naturalny cykl snu, przez co nie cieszy się on tak dobrą jakością, a tym samym występuje większe ryzyko wystąpienia paraliżu. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również zaburzenia psychiczne oraz stres. Jego wysoki poziom, lęk czy nawet depresja mogą być związane z częstszym występowaniem paraliżu sennego. Problem może stanowić także niedobór snu, inne trudności z nim związane oraz, co ciekawe, historia rodzinna. Istnieje sugerujące, choć niejednoznaczne, powiązanie między paraliżem sennym a występowaniem tego zjawiska w rodzinie.
Objawy paraliżu sennego
Na szczęście paraliż senny jest raczej doświadczeniem krótkotrwałym, które może wynosić od kilku sekund do kilku minut, choć z perspektywy osoby, która je przeżywa, wynosi znacznie dłużej. Głównym objawem jest tutaj oczywiście bezsilność ruchowa, czyli niezdolność do poruszania się czy mówienia, podczas gdy nasza świadomość jest zachowana. Paraliżowi sennemu nierzadko też towarzyszą uczucie duszenia oraz halucynacje. Mogą mieć one formę dźwiękową oraz wizualną. Osoby dotknięte tą dolegliwością często opisują halucynacje jako odwiedziny obcych istot lub złych mocy i też z tego powodu paraliż senny wiąże się z uczuciem strachu oraz niepokoju. Co więcej, dawniej przedstawiano paraliż senny właśnie w postaci diabła siedzącego na klatce piersiowej śpiącej osoby.
Paraliż senny faktycznie może być strasznym przeżyciem, które zaburza nasz dobry sen. Warto jednak poznać jego objawy oraz zrozumieć jego przyczyn, aby wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie wyposażenie łóżka, a w szczególności wygodne podłoże do snu - postaw więc na najlepszy materac dostosowany do Twoich potrzeb oraz preferencji.