Czy fazy księżyca mają wpływ na jakość snu?

obry sen zdrowy sen higiena snu jakość życia fazy księżyca
Czy fazy księżyca mają wpływ na jakość snu?

Czy fazy księżyca faktycznie wpływają na nasz sen? W tym artykule dowiesz się, dlaczego różne fazy księżyca mogą być odpowiedzialne za jakość naszego wypoczynku.

Jakość snu jest uwarunkowana naprawdę wieloma czynnikami i nie sposób je wszystkie wymienić. Niektóre z nich mogą mieć jednak nieco większy wpływ, a inne zaś mniejszy. Wśród tych czynników nierzadko też wskazuje się na fazy księżyca. Pojawia się jednak pytanie: czy faktycznie księżyc może być odpowiedzialny za zdrowy sen? Czy to prawda, że pełnia sprawia, iż o wiele częściej zmagamy się z bezsennością? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Fazy księżyca a dobry sen

Idea, że Księżyc może wpływać na sen, ma długą historię i jest obecna w różnych kulturach na całym świecie. Kiedyś wierzono, iż światło księżyca wyzwala złe moce, które nie pozwalają zasnąć, a jak jest obecnie? Aktualnie również istnieje przekonanie, że to właśnie jasność księżyca stanowi główny powód zmian w jakości naszego snu. W zależności od konkretnej fazy może ona wpływać mniej lub bardziej na głębokość i treść wypoczynku. Przykładowo księżyc w nowiu najlepiej oddziałuje na jakość naszego snu, czyniąc go bardziej efektywnym i spokojniejszym - może to być spowodowane brakiem księżycowego światła. Z kolei podczas pierwszej kwadry księżyca mogą pojawiać się bardziej intensywne i charakterystyczne marzenia senne.

Co mówią badania naukowe?

Co jednak mówią na ten temat badania naukowe? Czy istnieje konkretny dowód na to, że fazy księżyca mają wpływ na jakość snu? Naukowcy od wielu lat prowadzą różne badania pod kątem działania księżyca na nasz sen, jednak to ten jeden eksperyment przyniósł najciekawsze wyniki. Mamy tu na myśli badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei, które jednoznacznie wskazało, że uczestnikom eksperymentu trudniej było zasnąć podczas pełni księżyca. Eksperyment polegał natomiast na trzyletniej obserwacji nocnego wypoczynku 33 ochotników podzielonych na dwie grupy wiekowe: 20-31 oraz 57-74 lata. Okazało się, że wszyscy, niezależnie od wieku, w czasie pełni spali o wiele gorzej. Ponadto ich średni czas zasypiania wydłużył się aż o 5 minut, a sam wypoczynek był krótszy o 20 minut.

Czy pełnia sprawia, że gorzej śpimy?

Okazuje się więc, że pełnia faktycznie może negatywnie wpływać na nasz wypoczynek. Choć te dane wciąż są weryfikowane przez naukowców, to jednak sami jesteśmy w stanie zauważyć, iż pełnia księżyca skutecznie utrudnia nam zasypianie, a co więcej, sprawia, że nie cieszymy się tak głębokim snem jak zazwyczaj. Należy natomiast wyraźnie zaznaczyć - mechanizm działania tego wpływu nadal nie jest udowodniony. Nawet jeśli istnieje związek między fazą księżyca a jakością naszego wypoczynku, naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób jest to możliwe. I o ile na działanie księżyca nie mamy wpływu, to tyle możemy sami zadbać o higienę snu. Dlatego też zawsze powinniśmy troszczyć się o odpowiednie warunki wypoczynku, tym samym czyniąc go bardziej wartościowym.

Odpowiadając więc na pytania zadane w początkowej części artykułu, możemy stwierdzić, że fazy księżyca jak najbardziej mogą mieć wpływ na jakość naszego wypoczynku. Przykładowo pełnia nierzadko sprawia, iż trudniej nam zasnąć, a dodatkowo nasz sen jest płytszy. Należy jednak zaznaczyć, że wciąż nie istnieje tyle dowodów naukowych na to, aby móc w pełni zgodzić się z tym przekonaniem.

Zgoda na ciasteczka

Używamy ciasteczek, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Sprawdź naszą Politykę prywatności