Dlaczego nie czujemy się wypoczęci po przebudzeniu?

dobry sen zdrowy sen higiena snu jakość życia
Dlaczego nie czujemy się wypoczęci po przebudzeniu?

Zastanawiasz się, dlaczego nie jesteś w stanie się wysypiać? Być może mamy na to odpowiedź! W tym artykule poznasz główne powody zmęczenia po przebudzeniu.

Niestety wielu z nas na co dzień bardzo rzadko się wysypia. Choć staramy się pilnować swojego harmonogramu snu, a nasz wypoczynek jest nawet dość długi i wynosi 8 godzin, to jednak nadal rano budzimy się zmęczeni i najchętniej zostalibyśmy w łóżku jeszcze trochę czasu. Pojawia się więc pytanie: dlaczego nie czujemy się wypoczęci po przebudzeniu? Przecież zadaniem snu jest dostarczenie nam energii, choćby miał on trwać jedynie kilka godzin. Tak naprawdę istnieje tutaj wiele czynników, których warto mieć świadomość.

Stres i niepokój

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zdrowy sen to taki, któremu towarzyszy relaksacja i rozluźnienie. Dlatego też nie ma co się dziwić, iż nie potrafimy dobrze wypocząć, skoro nieustannie towarzyszy nam niepokój czy stres. Ogólna jakość życia może również mieć tutaj decydujący wpływ na głębokość naszego wypoczynku. Jeżeli na co dzień naprawdę często zmagamy się z problemami o podłożu emocjonalnym, przerasta nas liczba zadań i obowiązków, a nasz pracodawca przyprawia o zawrót głowy, zdecydowanie ciężko mówić o dobrej jakości śnie, po którym obudzimy się wypoczęci. Co więcej, analizowanie różnych trudnych sytuacji ze swojego życia i nadmierne zamartwianie się, leżąc już w łóżku, jeszcze bardziej potęguje problem braku wysypiania się.

Brak regularności

Co jeszcze może być powodem porannego niewysypiania się? Warto także zwrócić uwagę na regularność naszego wypoczynku. O ile w ciągu tygodnia, chodząc do pracy, staramy się pilnować pór zasypiania, to tyle w weekend nie trzymamy się już żadnych zasad. Czy tak faktycznie powinno być? Usprawiedliwianie się “odsypianiem” po całym tygodniu wysiłku jest nie do końca słuszne. Nasz organizm lubi regularność i nawet jeśli sami chętnie dłużej zostalibyśmy w łóżku, to nie oznacza to, że takie działanie jest dla nas dobre. Wręcz przeciwnie - zbyt długi wypoczynek może nawet sprawić, iż nadal będziemy odczuwać zmęczenie. Nie inaczej jest w przypadku drzemek, które wyraźnie zaburzają rytm naszego snu. Jeśli więc jeszcze mimowolnie nie opuszczają się nam powieki, nie powinniśmy decydować się na drzemki.

Późna kolacja i złe warunki snu

Czy wiesz, że pora Twojej kolacji również może odpowiadać za dobry sen? Zaleca się, aby nie spożywać żadnych posiłków tuż przed samym pójściem do łóżka, a także, żeby nie sięgać po ciężkostrawne jedzenie, którego trawienie może zaburzać jakość naszego wypoczynku. Proces trawienia jest bowiem dość wymagający i wymaga wysiłku organizmu, co jest sprzeczne z jego rozluźnieniem się podczas zasypiania. Nie bez znaczenia pozostaje również otoczenie, w którym wypoczywamy. Brak wypoczęcia po wybudzeniu może być spowodowany niedostatecznym zaciemnieniem pomieszczenia, hałasem czy nieodpowiednim wyposażeniem łóżka - źle dobranymi akcesoriami sypialnianymi, takimi jak kołdra, poduszki czy materac.

Powodów stojących za brakiem wypoczęcia po wyburzeniu może być zatem naprawdę wiele. W głównej mierze wskazuje się jednak na takie aspekty jak: złe samopoczucie, nieregularny harmonogram snu oraz złe nawyki. Warto więc dbać o higienę snu, aby móc faktycznie cieszyć się regenerującym wypoczynkiem.